Vedení radnice by mělo být silnější a otevřenější, říká zastupitel Jiří Kalous
Vedení radnice by mělo být silnější a otevřenější, říká zastupitel Jiří Kalous
V rozhovoru s advokátem Jiřím Kalousem (nezávislý za ODS) hovoříme o jeho dojmech z jednání zastupitelstva, problémech a prioritách Městské části Praha-Zličín. Co se svými kolegy prosazuje a co by vytknul současné starostce Martě Koropecké?
Je to Vaše první volební období. Co Vás přivedlo k rozhodnutí kandidovat do městského zastupitelstva?
Stal jsem se před dvěma lety zastupitelem poprvé, ale informace o tom, co se v zastupitelstvu děje, jsem předtím měl. Bavili jsme se o tom v rámci rodiny s mojí sestrou, paní inženýrkou Sedláčkovou, která je dnes shodou okolností také zastupitelkou a byla jí i v předchozím období. Byl jsem takto zprostředkovaně požádán, abych kandidaturu zvážil.
Rozhodl jsem se i z důvodu svého vztahu k danému místu. Není mi lhostejné, jak městská část vypadá a do budoucna vypadat bude. Narodil jsem se v Sobíně, žiji tam celý života celou městskou část Zličín-Sobín znám odmala. Je to sice jedna městská část, ale sestávající z typově trošku odlišných součástí. Zličín je víc městský, kdežto Sobín je svým způsobem pořád ještě vesnice. Já se považuji spíš za venkovského kluka. Sice se to už také mění, propojuje, ale pořád ještě vnímám ten rozdíl.
Jaké jsou Vaše prvotní postřehy a dojmy?
Začnu tím, že naše pozice je do značné míry definovaná volebními výsledky. Deset hlasů získalo sdružení Pro Zličín a Sobín, které má fakticky kompletní radu, má paní starostku a může prosazovat cokoli, co uzná za vhodné. Naše síla, i když se spojíme s třetím subjektem (pozn. SNK s podporou TOP 09), který má dva hlasy, je reálně příliš malá na to, abychom dokázali něco zvrátit.
My jdeme na zastupitelstvech spíš konstruktivní než destruktivní cestou, protože víme, že silou nic nepřetlačíme. Snažíme se kooperovat a případně vnášet svá témata, připomínky a nápady, tedy v rámci možností prosazovat naše názory.
Zajímají se dnes o dění v zastupitelstvu místní lidé, je nějaká zpětná vazba veřejnosti?
Veřejnost na zastupitelstva chodí, ale v zásadě jsou to až na výjimky stále stejné tváře. Tito lidé, i když je jich jen několik, zjevně mají zájem o obec a aktivně se účastní veřejné diskuse. Z druhé strany musím říct, že zájem občanů je, řeknu to teď kulantně, vlažný. Mohl by být větší a já bych za to byl velice rád.
Dám jeden příklad, který to docela hezky ilustruje. Letos se již třetí rok bude vypisovat tzv. participativní rozpočet spočívající v tom, že místní občané mohou přijít se svým nápadem na nějakou investici. Pokud poté jejich nápad uspěje v hlasování, jehož se zase mohou zúčastnit všichni občané, a pokud budou splněny podmínky pro jeho realizaci, může být zaplacen městskou částí a zrealizován.
Za předchozí dva ročníky se neobjevil jediný platný návrh. V prvním ročníku nepřišel žádný a loni dorazily jeden nebo dva návrhy, které byly ovšem nepoužitelné, protože nesplňovaly elementární podmínky.
Nemůže být problém v tom, že se tato informace dostatečně nedostala k lidem?
Přesně tak. Já se domnívám, že je chyba též v nedostatečné komunikaci úřadu. Mimochodem zmíním, že my jsme v této souvislosti, když se schvalovala pravidla participativního rozpočtu, upomínali na větší informovanost veřejnosti. Navrhovali jsme, aby se kromě umístění na web městské části inzerovalo i vyvěšováním na veřejná místa, využily se sociální sítě a podobně. Bohužel to úplně nevyšlo.
Radnice přitom mohla mít baterii nápadů, z nichž některé by se daly použít.
Určitě ano. Velmi dobře to dokládá, že komunikace radnice neprobíhá dostatečným způsobem. Neumím si představit, že by dnes v této městské části, která má relativně slušnou základnu obyvatel, nikdo nepřišel s nějakým rozumným nápadem.
Nepomohl by zvýšit zájem o dění v zastupitelstvu on-line přenos z jednání a ukládání jeho záznamu?
Jednoznačně jsem pro. Jakákoli možnost přiblížit jednání zastupitelstva lidem, aby nemuseli vážit cestu, přičemž většina z nich je v práci, je žádoucí. Takový přenos radnice zorganizovala jen jednou někdy za předchozího zastupitelstva, když se projednával vznik jednoho parku. Od té doby nic. Bylo by skvělé, kdyby se pořizoval on-line přenos a kdykoli byly k dispozici záznamy jednání.
Co je momentálně největší problém projednávaný v zastupitelstvu? Co z Vašeho pohledu nejvíc rezonuje?
Před námi je schvalování rozpočtu. Čeká se na rozpočet Hlavního města Prahy a od toho se odvíjejí místní rozpočty. To je hlavní bod, který se bude řešit na nejbližším zastupitelstvu. Jinak podle mého na můj vkus možná až příliš velkou část agendy zastupitelstva zabírají smlouvy uzavírané s developery.
Pokud developerský projekt podle daných pravidel přesahuje určité parametry, je vždy vyzýván, aby uzavřel smlouvu s městskou částí a poskytl jí určitý finanční přípěvek na rozvoj městské části. Tato agenda se do velké míry přesunula na zastupitelstvo, což považuji za skoro zbytečné. Umím si představit, že toto by mohl řešit primárně úřednický aparát a posléze rada, nikoli aby se polovina času jednání zabývala úpravami a schvalováním znění smluv.
Jinak se opakovaně objevuje několik témat. Jedno se týká reklamace vad mostku vedoucího přes vlakovou trať mezi Zličínem a Řepy. Firma, která stavbu prováděla, obdržela řadu reklamací, probíhá řada soudních sporů. Také se řeší tristní situace s neexistujícím chodníkem v ulici Ke Břvům, kterou považuji za vysloveně nebezpečnou pro každého chodce. Některé projednávané oblasti se vztahují k veřejnému životu. Například v Sobíně je delší dobu zavřená jedna známější hospoda Na hrázi, kterou měl v nájmu provozovatel v budově v majetku městské části. I takové věci se opakovaně řeší.
Já na to navážu obecně, jak to celkově vypadá s vybaveností? Nejde jen o hospody, ale i o školy, školky, obchody a podobně. Je to nějaký problém i s přihlédnutím ke skutečnosti, že paní starostka úřaduje docela dlouho (pozn. od roku 2012)?
Za některé věci paní starostku a celý tým úřadu městské části musím pochválit, podařilo se například realizovat stavbu nové základní a mateřské školy na Zličíně.
Ale to nestačí, je to obecnější problém, který by se měl řešit. Znovu dám příklad ze Sobína. Velká potíž je tu s mateřskou školkou. Je dlouhodobě plánována, ale její výstavba stojí na tom, že nepostačuje kapacita místní čističky odpadních vod. To mi připadá velmi absurdní za situace, kdy se v okolí postavily bytové domy, které se na čističku napojily, ale už schází její kapacita na mateřskou školku, která těmto lidem chybí.
Tedy nejspíš nedomyšlený projekt poddimenzované čističky. To se ovšem muselo schvalovat za některého z předchozích zastupitelstev.
Určitě a řeší se to opakovaně. Nejdřív bude nutné zapracovat na rozšíření této čističky. Dle mých informací je záležitost ve fázi závěrečné studie, následně bude zpracována projektová dokumentace a až poté bude možné pokračovat se získáním povolení a samotnou realizací. Lidé v nových bytových domech bydlí již několik let, ale k rozšíření čističky dojde nejdříve v roce 2026 či ještě později, a teprve poté bude následovat realizace mateřské školy.
To je ovšem běh na dlouhou trať, což není v pořádku. Zmínil jste potíže se zavřenou hospodou, týká se jen Sobína?
Je to širší problém. Mám dobrý příklad, na kterém se to krásně demonstruje. Hned za naší městskou částí, kde končí území Hlavního města Prahy, začíná poměrně známá obec Hostivice. Tam se společenský život uskutečňuje ve velkém. Jsou tam stále nějaké akce, trhy, slavnosti, koncerty, často se něco děje.
Za naši městskou část, a teď to nechci říct nějak hanlivě, až na nějaké ojedinělé akce typu jarmark, opékání špekáčků na čarodějnice, myslivecké odpoledne a podobně, tak že bych vyloženě řekl, že tu máme nějakou výstavní akci, kam se možná začnou sjíždět i lidé z okolí, tak já o žádné nevím.
Zjednodušené řešeno, celkové společenské vyžití tu není úplně ideální.
Souhlasím a je to dáno i tím, že širší společenský a kulturní život chybí nejen v Sobíně, podobná situace je i ve Zličíně. Poblíž je sice Metropole Zličín, ale přece jen je to trochu z ruky, a nejsou tu v dostatečné míře hospody a podobná zařízení, kam byste si šel sednout popovídat si se sousedy a probrat, co se děje nového.
Tím můžeme navázat, na co by se měla městská část zaměřit dnes i do budoucna?
Městská část se poměrně intenzívně rozvíjí stavebně. Je tu masivní bytová výstavba, které podle mého názoru neodpovídá budování potřebné infrastruktury. Postaví se byty, a teprve poté někde vzadu klopýtá zjišťování, co vlastně chybí. Mělo by to být logicky obráceně.
Přijde mi, jakoby tady chyběla síla vyjednávat s developery jako s rovnými. Chtělo by to silnější přístup od vedení radnice, tedy klást si rozumné podmínky, na které by developer mohl přistoupit, a mohly by nakonec prospět občanům. Musí se víc myslet na to, kde budou lidé trávit svůj volný čas a společenský život, kam budou umísťovat své děti, ale také kde budou čerpat služby občanské vybavenosti a podobně.
Podle plánů mají v městské části přibýt tisíce lidí, tím spíš by nemělo zaostávat její vybavení. Nelze jen odkazovat na vzdálenější supermarkety.
Určitě. Dnes je situace taková, že když vám například doma dojde kostka másla, tak vám často nezbude nic jiného než sednout do auta nebo na autobus a dojet až do Globusu, Tesca nebo do Metropole Zličín.
To je vážná věc, ne všichni jsou dostatečně mobilní. Tohle by se dalo očekávat ve venkovských oblastech, ale jsme pořád v Praze. Jak funguje hromadná doprava?
Na jednu stranu je dobré, že autobusy jezdí poměrně často. Na druhou stranu vidím rezervu v kapacitách. Autobusy zajíždějící do Zličína často začínají ve Středočeském kraji. Ve chvíli, kdy přijíždějí do městské části, tak kromě toho, že často přijíždějí se zpožděním, bývají přeplněné. Z mého pohledu nevyhovují ani některé typy autobusů, původně zřejmě dálkové, s úzkou uličkou mezi sedadly. Nevejde se do nich moc lidí. Jsem si vědom, že není na městské části, aby zajišťovala tuto dopravu, ale může o zlepšení její kvality jednat na pražském magistrátu. Smysl bych viděl v intenzivnější komunikaci.
Každá městská část se věnuje aktivitám pro seniory. Co říkáte tématu bezpečnosti seniorů v digitálním prostředí a podpoře jejich vzdělávání v této oblasti? Paní Iva Menclová chystá v této souvislosti workshopy pro seniory.
Nemělo by se zapomínat na seniory. Myslím si, že zrovna nápad pojďme jim pomoci něco se naučit v digitálním světě je dnes strašně důležitý. Víme to všichni. Dnes se zkrátka život a vyřizování agend posouvá stále více do digitálu a hlavně senioři mají často problém se orientovat. Připadá mi to jako skvělý nápad, pokud by se mohl zrealizovat.
Jak se spolupracuje s vedením radnice, naslouchá názorům opozice?
V rámci jednání na zastupitelstvu já sám za sebe někdy vnímám ze strany paní starostky a jejího sdružení jakousi neochotu naslouchat jiným hlasům. Tyto hlasy přitom nemusí být nutně oponentní, jsou často konstruktivní. Mám pocit, že na radnici to někdy běží tak, že my jsme si to dopředu rozhodli a už nás o ničem nepřesvědčujte. Ačkoliv připouštím, že v některých případech debata probíhá, jindy mám dojem, že zastupitelstvo je spíše jen formalitou, a nikoliv tavícím kotlíkem názorů a nápadů.
My tady vládneme a ostatní nám do toho nemají moc co mluvit, i když jsou to prospěšné nápady. Takže je to taková místní variace arogance moci.
Říkáte to trošku tvrdě, ale v některých případech ano. To je silný dojem, který někdy mám z jednání paní starostky a jejího okolí, a je to škoda. V tomto ohledu by mohla být otevřenější odlišným názorům. Troufám si říct, že každý ze zvolených zastupitelů má zájem na pozitivním rozvoji naší městské části. Bylo by proto pěkné dát větší prostor k prosazení názorů i těm z nich, kteří nejsou členy sdružení paní starostky.